Centrinis šildymas dažniausiai aptinkamas daugiabučiuose pastatuose. Miesto katilinės yra atsakingos už karšto vandens tiekimą į radiatorius. Daugumoje, naujesnio tipo, o dabar jau ir senesniuose daugiabučiuose šildymą, galima valdyti (sumažinti ir padidinti) per radiatoriaus reguliatorių. 

Centrinio šildymo tipai

Yra keli centrinio šildymo sistemų tipai jie skiriasi tuo, jog viena sistema yra autonominė ir ją galima valdyti ir reguliuoti, o kita neturi jokių valdymo galimybių:

 • 1. Kolektorinė šildymo sistema (su individualia apskaita)
  Kolektorinėje sistemoje visi buto radiatoriai sujungiami tarpusavyje, o butas prijungiamas prie vieno stovo. Laiptų aikštelėje, prie kiekvieno buto įrengtame šilumos skyde (techniniame kanale) sumontuojami uždaromieji buto sistemos vožtuvai, šilumos ir karšto vandens skaitikliai. Sumontavus kolektorinę sistemą, gyventojas uždaromaisiais vožtuvais gali atjungti šildymą ar karštą vandenį tik savo butui, tuo tarpu kitiems butams šilumos ir karšto vandens tiekimas nenutraukiamas. Skaitikliai tiksliai išmatuoja suvartotos šilumos energijos bei karšto vandens kiekį.
 • 2. Paprasta centrinio šildymo sistema
  Tai centrinio šildymo sistema, neturinti valdymo, reguliavimo ir individualios apskaitos galimybės, todėl buto gyventojai negali pasirinkti, kiek šildyti patalpas ir tiksliai žinoti, kiek šilumos energijos jie sunaudoja. Tai labiausiai neefektyvi sistema. Jos automatizavimo galimybės kol kas yra ribotos, dėl daugelio nepalankių aspektų: seni radiatoriai, kadangi nėra individualios apskaitos, tai ir nėra paskatos, kad sistema veiktų efektyviau ir tt.

Kaip automatizuoti centrinį šildymą?

Šios sistemos automatizavimas iš mūsų pusės rekomenduojamas tik kolektorinei sistemai, mes neturime pakankamai informacijos apie paprastos sistemos automatizavimo galimybes, todėl negalime pateikti rekomendacijų.

Yra bent keletas variantų, kaip galima automatizuoti kolektorinį šildymą:

 • 1. Paprastas radiatorių automatizavimas
  Prie radiatorių prijungti vožtuvų reguliatoriai yra pakeičiami Z-wave termostatiniais vožtuvais, galima automatizuoti tik norimą radiatorių. Radiatorius valdomas per Z-wave valdiklį, jūs galėsite nustatyti, kada automatiškai radiatoriui įsijungti arba išsijungti, arba kokią temperatūrą reikia palaikyti patalpose. Tai vienas iš paprasčiausių automatizavimo būdų, kuriam reikalingi vos du komponentai: termostatinis vožtuvas ir valdiklis.
 • 2. Daugiazonė sistema
  Visa šildymo sistemą bus valdoma Z-wave termostato, atsižvelgiant į jūsų nustatymus. Prie kiekvieno kolektoriaus vožtuvo yra prijungiamas jungiklis (switch) reguliuojantis karšto vandens tiekimą į tą zoną. Radiatoriai su Z-wave termostatiniu vožtuvu galės veikti skirtingai, nei visa sistema t.y. būti išjungti, įjungti tam tikrą valandą, arba šildyti mažiau, nei kiti radiatoriai (arba priklausomai, nuo kitų jūsų nustatymų). Visą šildymo sistemą ir atskiras zonas valdysite per valdiklio scenarijų įrankį. Taipogi galėsite naudotis nuotoliniu valdymų, per mobilųjį telefoną.

Komponentai - ką jie daro?

Abejom sistemom yra reikalingi skirtingi komponentai, toliau pateikiame Z-wave įrenginius tinkančius šioms sistemoms diegti:

Radiatoriaus termostatas

Įrenginys, kurio pagalba ir atsižvelgiant į jūsų norimus nustatymus – valdomas karšto vandens tiekimas į radiatorius. Kai aplinkos temperatūra nukrenta žemiau norimos ribos - radiatoriaus vožtuvas palaikomas atviras ir karštas vanduo teka į radiatorių, taip jį šildydamas. O, kai temperatūra pasiekia norimą ribą, vožtuvas yra uždaromas, ir taip sustabdomas vandens tiekimas į radiatorius.  Kai kuriuose termostatiniuose vožtuvuose yra įdiegti sudėtingi algoritmai, kurie automatiškai nustato, kaip greitai temperatūra kita, todėl sumažėja rizika, jog bus prišildyta daugiau, nei reikalinga. Taipogi yra radiatoriaus termostatų, kurie nurodo faktinę aplinkos temperatūrą sistemoje, tokio tipo vožtuvai gali būti naudojamos vietoj sieninio termostato, tačiau temperatūros rodmenys gali būti labai netikslūs, nes jie yra montuojami prie radiatoriaus.

 • Fibaro Radiator Thermostat Head
  Fibaro termostatinis vožtuvas su temperatūros davikliu, galinčiu stebėti kambario / zonos temperatūrą ir pranešti informaciją į Z-wave valdiklį. Spalvotas LED indikatorius informuoja, kokia temperatūra yra nustatyta kambaryje. Valdomas nuotoliniu būdu per Z-wave valdiklį. Įkraunamas baterija arba per USB laidą.
 • Danfoss TRV
  Nuotoliniu būdu valdomas Z-wave radiatoriaus termostatas iš Danfoss. Danfoss TRV turi LCD ekraną, kuriame rodoma nustatytoji temperatūra, bei mygtukus, leidžiančius rankiniu būdu pakeisti temperatūros reikšmę. Jame taip pat yra įdiegti algoritmai, skirti kuo efektyviau valdyti karšto vandens padavimą į radiatorius.
 • Popp Heating Thermostat
  Nuotoliniu būdu valdomas Z-wave radiatoriaus termostatas iš Popp. Popp TRV turi LCD keraną, kuriame rodoma nustatytoji temperatūra, bei mygtukus, leidžiančius rankiniu būdu pakeisti temperatūros reikšmę. Jame taip pat yra įdiegti algoritmai, skirti kuo efektyviau valdyti karšto vandens padavimą į radiatorius.

Katilo imtuvas (receiver) arba jungiklis (switch)

Tai tas pats jungiklis (switch), naudojamas ir apšvietimo valdyme. Šiuo atveju jis pakeičia esamą šildymo reguliatorių/laikmatį. Tai leidžia "Z-Wave" sistemai valdyti katilo būseną: išjungti/įjungti. Jei turite Combi tipo katilą, jums reikės Secure Single Channel Receiver, jei turite Y tipo katilą, jums reikės 2 kanalų imtuvo (double switch).

 • Secure Single-Channel Boiler Receiver
  Skirtas kombi tipo katilo nuotoliniam valdymui: išjungimui/įjungimui. Turi korpuse integruotas LED indikatorines lemputes, informuojančias apie katilo būseną.
 • Secure 2-Channel Boiler Receiver
  Skirtas Y plan tipo katilo nuotoliniam valdymui: išjungimui/įjungimui, bei karšto vandens gaminimo valdymui. Turi korpuse integruotas LED indikatorines lemputes, informuojančias apie katilo būseną.
 • Fibaro Switch 2 (Double)
  Dvigubas jungiklis, galintis skirtas Y plan tipo katilams valdyti: šilumos ir karšto vandens valdymui.
 • Qubino Relay x2 Plus
  Dvigubas jungiklis, skirtas Y plan tipo katilams valdyti: šilumos ir karšto vandens valdymui.

Sieniniai termostatai

Termostatas palaiko tiesioginį ryšį su katilo imtuvu arba jungikliu ir valdo šildymo sistemą, atsižvelgdamas į jūsų nustatymus. Jis taipogi leidžia jums valdyti šildymą nuotoliniu būdu. Termostatas užtikrina, kad šildymo sistema veiktų optimaliausiu rėžimu.

 • Secure Sieninis Termostatas (SRT321)
  Ant sienos montuojamas termostatas skirtas boilerio valdymui (per imtuvą). Per Z-Wave valdiklį galima valdyti termostato set-point (numatytąją) temperatūrą, bei termostato veikimą, pagal laiko grafiką. Reikalingas boilerio imtuvas arba jungiklis (switch).
 • Secure Wall Thermostat (SRT323)
  Panašus į SRT321 modelio termostatą, bet nereikalauja boilerio imtuvo arba jungiklio. SRT323 gali būti tiesiogiai prijungiamas laidais, prie boilerio.
 • Secure Programmable 7-day Thermostat (SCS317)
  Labai panašus į SRT321 modelį tačiau turi integruotą 7-dienų laikmatį, tai leidžia veikimo grafikus užprogramuoti pačiame termostate, jame galima nustatyti iki 6 skirtingų temperatūrų periodų per dieną. Reikalingas boilerio imtuvas arba jungiklis (switch).
 • Heatit termostatas
  Norvegų Z-Wave palaikantis termostatas. Gali būti susietas su Fibaro, Future Home, Smarthings, Homeseer, Vera, Zipato smarthome sistemomis.

Valdiklis (reikalingas, jeigu jo neturite)

Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais (gateaway), kontroliuoja jūsų namų automatikos sistemą. Jis leidžia jums pridėti ir konfigūruoti įrenginius, kurti ir valdyti scenarijus, kurie leidžia sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., įjungti šildymą tam tikrą valandą ir pan. 

Daugiau informacijos apie valdiklio pasirinkimą rasite paspaudę šią nuorodą

 • VERA Plus
  Lankstus valdiklis su lengvai naudojama vartotojo paskyra (UI), palaiko "Z-Wave", "ZigBee" ir "Bluetooth" technologijas.
 • VERA Edge
  Pigiausias VERA modelis, tačiau pakankamai galingas Z-Wave valdiklis.
 • Fibaro Home Center 2 (HC2)
  Lankstus "Z-Wave" valdiklis su intuityvia vartotojo paskyra (UI), galingiausias valdiklis iš FIBARO. Turi išplėstines LUA programavimo galimybes.

Susijusi informacija