Išmani energijos sistema, kaip tai veikia ir kokie privalumai?

Sąskaitos už elektros energija, ko gero yra viena iš aktualiausių temų. Daugumai ko gero svarbu, kad jų namai suvartotų mažai elektros energijos, bei taptų kuo efektyvesni. Išmanių namų technologijos technologijos leidžia valdyti namų elektros sistemą pažangiau, bei pasiekti didesnį energetinį efektyvumą. Šioje pradžiamokslio skiltyje pamėginsime paaiškinti, kaip paprasčiausios išmanių namų technologijos sistemos ir įrenginiai, gali padėti sumažinti elektros energijos išlaidas, bei padėti sumažinti išlaidas. Protingų namų sprendimai iš esmės yra susiję su energijos tausojimu, bei skirtingi įrenginiai savaip padeda taupyti energiją, todėl prie kiekvienos energijos tausojimo srities rasite nuorodą į išplėstinį pradžiamokslį, kuriame išsamiai aptariama, kaip skirtingos srities namų automatika padidins energetinį efektyvumą.

Kai kurie faktai apie energijos suvartojimą

Daugelis iš mūsų imasi kai kurių priemonių, kad būstas sunaudotų mažiau energijos. Kaip tokias  priemones galime įvardinti: termostatų, taupančių el. lempučių naudojimą, taipogi renkamės elektros prietaisus, kurie suvartoja mažiau energijos. Tačiau tokios priemonės realizuoja tik mažą dalį visų energijos efektyvumo didinimo galimybių (apie 10-15%). Sustodami šiame taške, būsto savininkai praranda galimybę pasiekti reikšmingų energijos tausojimo rezultatu. Toliau pateikiame efektyvias sritis, bei priemones, kurios padeda tausoti energiją.

Energijos tausojimo sritys

Budėjimo rėžimas

nepalikti įrenginių budėjimo rėžime, o išjungti elektros tinklo, kai jais nesinaudojama (televizorius, garso sistema, kompiuteris).

Tarifai

naudotis, elektros įrenginiais, kai yra palankesnis tarifas, pavyzdžiui skalbiant naktį.

Apšvietimas

išjungti apšvietimą ten, kur jis yra nereikalingas arba reguliuojant šviesos kiekį. 

Žaliuzės

žaliuzių uždarymas ir atidarymas padeda tausoti energiją, pavyzdžiui saulėtą dieną palikti žaliuzes atidarytas ir leisti saulei šildyti namus.

Šildymas

išjungti šildymą, kai nieko nėra namie, arba, kai temperatūra pasiekė norimą lygį. Šildyti tik tas zonas, kuriose leidžiate laiką.

Kaip protingų namų sistemos padeda tausoti energiją?

Trumpai apibendrinant, išmanių namų sistema optimizuoja įrenginių įjungimą, bei išjungimą. išmanių namų sistemos tikslas padėti jums valdyti elektros įrenginius protingai t.y. įjungti juos tada, kai tai yra reikalinga ir atvirkščiai; parinkti optimalius veikimo nustatymus, pavyzdžiui apšvietimo intensyvumą arba katilo temperatūrą ir tt. Išmanių namų sistema taipogi suteiks naudingos informacijos, apie jūsų būsto energijos suvartojimo tendencijas, o patogių grafiku ir ataskaitų pagalba bus galima priimti naudingus sprendimus.

Dvi labiausiai paplitusios protingų namų technologijos, kurios puikiai tinka energijos valdymo srityje yra Z-Wave ir Lightwave. Abi siūlo prieinamas ir lengvai diegiamas sistemas, padedančias gerinti būsto energetinį efektyvumą:

Z-Wave

Populiariausia technologija, siūlanti pažangius ir lanksčius namų automatizavimo sprendimus:

 • Dvikryptis bevielis ryšys užtikrinantis patikimesnį informacijos perdavimą
 • Lengvas diegimas
 • Įrenginių būsena - yra žinoma kiekvieno sistemos įrenginio būsena 
 • Mesh technologija - platesnis veikimo diapazonas
 • Lengvas ir patogus valdymas
 • Nuotolinis valdymas 

LightwaveRF

Siūlo didelę įvairovę sprendimų siūlomas už patrauklią kainą:

 • Paprasta bevielio ryšio technologija (nepalaiko mesh ar dvikrypčio ryšio)
 • Didelė įrenginių įvairovė
 • Lengvas diegimas 
 • Nuotolinis valdymas

Kaip tai veikia?

Kaip jau minėjome šio skyriaus pradžioje, visi automatikos sprendimai įskaitant apšvietimą, šildymą padeda tausoti energiją (daugiau: šildymas, apšvietimas). Toliau pateikiamame sąraše mes atrinkome įrenginius, kurie veikdami atskirai nuo kitų sistemų padeda pagerinti būsto energijos efektyvumą. Šie produktai orientuoti į paprastą diegimą ir naudojimą, jie puikiai tinka pradedantiems kurti protingus namus.

Smart kištukiniai lizdai

Z-Wave kištukai puikiai tinka elektros prietaisų valdymui, jie gali nuotoliniu būdu įjungti/išjungti prijungtą įrenginį, o kai kurie turi dimmer (šviestuvams) ir energijos matavimo funkcijas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad šis sprendimas tinka tik prietaisams, kurie maitinami įjungus laidą į rozetę. Tačiau tai taipogi greičiausias ir paprasčiausias būdas pagerinti būsto energijos valdymą.

    Išmanus Kištukas Aeotec Smart Switch 6

 • Nuotolinis įrenginių valdymas
 • USB įvestis
 • Energijos matavimas             

 • Nuotolinis įrenginių valdymas
 • Šviesos ryškumo reguliavimas
 • Universaliausias kištukas 

Energijos matuokliai

Šie prietaisai leidžia jums stebėti būsto elektros energijos suvartojimą. Visa informacija saugoma ir pateikiama intuityviuose grafikuose ir ataskaitose, kurios reikalingos norint išsiaiškinti problemas ir sumažinti sąskaitas už elektros energiją.

 • Lengvai montuojamas
 • Informacija pateikiama intuityviuose
 • Realaus laiko informacija             

Valdikliai (reikalingas, jei neturite)

Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais (gateaway), kontroliuoja jūsų namų automatikos sistemą. Jis leidžia jums pridėti ir konfigūruoti įrenginius, kurti ir valdyti scenarijus, kurie leidžia sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., įjungti šildymą tam tikrą valandą ir pan.

Daugiau informacijos apie valdiklio pasirinkimą rasite paspaudę šią nuorodą

Išvados

Apžvelgėme tik dalį ir ko gero paprasčiausius sprendimus, padedančius efektyviau naudoti energiją. Skirtingos smarthome sistemos iš esmės orientuotos į kaip galima efektyvesnį energijos suvartojimą, todėl išplėsdami skirtingas protingų namų sritis, su kiekviena iš jų padidinsite energetinį efektyvumą. Perskaitykite kitus mūsų paruoštus pradžiamokslius ir sužinokite, kaip tai galima padaryti.   Sužinokite daugiau.