Išmanių namų srityje yra daug žodžių ir terminų, kurie gali būti klaidinantys, ypač jei prieš tai nesate su tuo susidūręs. Mes pasirūpinome ir pateikėme svarbiausių terminų paaiškinimus, bei vertimus. Taipogi palikome ir angliška versija, nes vartotojai neišvengs susidurti ir su angliškais terminais.


 

Dvikryptis apšvietimas (2 way lighting)

Apšvietimo sistema, kurioje tas pats šviestuvas yra valdomas dviem jungikliais, esančiais skirtingose vietose. Pavyzdžiui: svetainės šviestuvas, kurį galima įjungti/išjungti ir pirmame ir antrame namo aukšte. 

2 laidų apšvietimo sistema (2 wire lighting system)

Apšvietimo sistema, kurioje šviesos jungiklis neturi neutralaus laido.

3 laidų apšvietimo sistema (3 wire lighting system)

Apšvietimo sistema, kurioje šviesos jungiklis turi neutralų laidą.

Paleidėjas (Actuator)

Įrenginys, kuris perjungia skaitmeninius (įjungia/išjungia elektros įrenginį) arba analoginius signalus (reguliuoja šviestuvų ryškumą 0-100%). Tai įrenginiai, kurie fiziškai padaro įrenginių automatizavimą ir nuotolinį valdymą įmanomu.

Asociacija (Association)

Tam tikro įrenginio prijungimas prie grupės. Tokiu būdu prietaisas tampa ir gali būti valdomas kaip grupės dalis.

Valdiklis (Gateaway)

Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais – yra skirtas jūsų namų automatizavimo sistemos valdymui. Jis leidžia jums į tinklą  įtraukti  įrenginius ir juos sukonfigūruoti ir kurti bei valdyti scenarijus, leidžiančius sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., Įjungti žibintus pagal laiką arba judesį.

Šviesos reguliatorius (Dimmer)

Įrenginys, leidžiantis nuotoliniu būdu valdyti šviestuvų ryškumą (pritemdyti/paryškinti) arba juos įjungti/išjungti.

Įvykis (Event)

Tai jutiklio inicijuotas veiksmas, pavyzdžiui įjungta šviesa, aptikus judesį.

Įtraukti (Include)

Įrenginio prijungimas prie bevielio tinklo. Prijungtas įrenginys gali būti prieinamas ir valdomas tinkle.

Pašalinti (Exclude)

Įrenginio pašalinimas iš bevielio tinklo. Pašalintas įrenginys nebegali būti prieinamas ir valdomas tinkle. Įrenginys bet kokiu metu gali būti vėl prijungtas prie tinkle.

Gauja (Gang)

Terminas naudojamas norint pasakyti, kiek jungiklių yra jungiklio vietoje. Pavyzdžiui, jei jungiklis turi du jungiklius, kurie valdo skirtingas šviesos grandines, tai yra žinoma kaip 2-gang jungiklis.

Namų ID (Home ID)

Bendras visų Z-Wave tinkle esančių mazgų (nodes) identifikatorius. Kiekvienam valdikliui gamykloje yra suteikiamas unikalus identifikatorius. Šis identifikatorius (Home ID) būna priskirtas visam namų tinklui.

IP (Internet Protocol)

IP adresas – kompiuterio identifikatorius IP tinkluose. Tai tam tikrame tinkle unikalus skaičius, naudojamas vienareikšmei duomenų paketo siuntėjo ir gavėjo identifikacijai ir skiriamas žmogaus ar organizacijos, administruojančios duotąjį IP tinklą. (https://lt.wikipedia.org/wiki/IP_adresas)

IR

Infra raudonųjų spindulių technologija, dažniausiai naudojama nuotolinio valdymo pulteliuose tam, kad nuotoliniu būdu būtų galima valdyti įrenginius. Valdymo signalai siunčiami naudojant infra raudonąją spinduliuotę, kuri nematoma žmogaus akiai. IR yra "line-of-sight" technologija, o tai reiškia, kad tarp valdiklio ir prietaiso neturi būti jokių kliūčių.

LED

Šviesos diodų technologija, naudojama apšvietimui, ši technologija sunaudoja mažai energijos.

Modulis

Įrenginys, kuris suteikia galimybę prietaisą valdyti nuotoliniu būdu. Pavyzdžiui, dimmer modulis, kuris leidžia nuotoliniu būdu reguliuoti šviesos ryškumą, bei ją įjungti/išjungti.

Mesh tinklas

Tinklo tipas, kuris leidžia kiekvienam įrenginiui siųsti, priimti ir pakartoti informaciją. Šis procesas sustiprina tinklą ir išplečia viso tinkle veikimo diapazoną. Z-Wave yra geras Mesh Network pavyzdys. 

Nuotaika (Mood)

Panašu į scenarijų. Mood yra LightwaveRF terminas, apibūdinantis momentą, kai vienas jungiklis gali vienu metu valdyti daugelį įrenginių, kiekvienas įrenginys gauna skirtingą komandą. Pavyzdžiui: 1) įjungti tam tikrą apšvietimą 2) pakelti tam tikro lango žaliuzes 3) įjungti televizorių.

Mazgas (Node)

Konkretus taškas arba įrenginys namų tinkle. Kiekvienas mazgas turi unikalų adresą, kurį valdiklis naudoja su juo bendraudamas ir valdydamas.

Mazgo ID (Node ID)

Tinklo mazgo identifikatorius.

Nešiojamas valdiklis

Tinklo valdiklis, kurį galima nešioti. Šie valdikliai paprastai yra rankiniai ir maitinami baterijomis. Norint užtikrinti patikimą tinklo veikimą, rekomenduojama, kad nešiojamieji valdikliai būtų naudojami kartu su mažiausiai vienu statiniu valdikliu.

Pirminis valdiklis

Šis valdiklis įtraukia (includes) visus kitus įrenginius į tinklą. Jis tinklui suteikia savo identifikatorių (Home ID) ir priskiria mazgo ID (node ID) kiekvienam tinklo įrenginiui.

Protokolas

Komunikacijos taisyklių rinkinys, kuris leidžia tinklo įrenginiams bendrauti tarpusavyje. INSTEON, Z-Wave, ZigBee ir LightwaveRF visi turi savo ryšio protokolus.

Jungiklis (Switch or Relay)

Įrenginys, bevieliu būdu valdantis vietinio prietaiso įjungimo / išjungimo būseną. Jungiklis arba dar relė reguliuoja elektros srovę, kabeliais einančią į įrenginį.

Radijo dažnis (RF – radio frequency)

Visos bevielės technologijos naudoja radijo signalus, informacijos siuntimui ir priėmimui. Namų automatikos technologijos naudoja įvairius radijo dažnių diapazonus: Z-Wave (868,42 MHz ES), LightwaveRF (433,92 MHz) ir ZigBee (868,42 MHz ES).

Maršrutizatorius (modem or router)

Maršrutizatorius prijungia vietinį tinklą (LAN) prie interneto. Maršrutizatoriai dažniausiai skirti jūsų namų interneto tinklo valdymui pavyzdžiui bevielio interneto (wireless) tinklui.

Scenarijus (scenes)

Kaip ir grupės (groups), scenarijai (scenes) taipogi sugrupuoja keletą ar daugiau įrenginių. Tačiau, skirtingai nei grupės, scenarijai į įvairius įrenginius leidžia valdikliui siųsti skirtingas komandas. Kitaip tariant, scenarijus tai skirtingų įrenginių (įjungimas/išjungimas) aktyvavimas ir reguliavimas, atsižvelgiant į jūsų nustatymus ar į jutiklius gautą informaciją. Scenarijai suteikia plačias automatizavimo galimybes. Vienas iš scenarijų pavyzdžiui galėtų būti scenarijus, kuris aktyvuojamas jums grįžus namo: 1) Įjungti vakarui skirta apšvietimą 2) Pakelti temperatūrą iki 21 laipsnio 3) Nuleisti roletus 4) Įjungti garso ir vaizdo aparatūrą ir tt.

Antrinis valdiklis

Papildomas valdiklis, kuris gali valdyti įrenginius tinkle, tačiau jis negali prijungti įrenginiu prie tinklo, tai gali atlikti tik pirminis valdiklis. Pagrindinis valdiklis antriniam valdikliui, prijungtam prie tinkle priskiria namų ID (Home ID) ir mazgo ID (Node ID).

Jutiklis

Namų automatizavimo įrenginys, kuris fiksuoja namų aplinką, bei jos pokyčius ir siunčia informaciją į tinklą.

Nustatytoji temperatūra

Norimas palaikyti temperatūros lygis. Esant situacijai, kai temperatūra nukrenta žemiau arba pakyla aukščiau norimo lygio – aktyvuojasi tam tikri veiksmai: šildymas įsijungia arba išsijungia.

Slaves

Įrenginys, kurį valdo kiti tinklo įrenginiai. "Z-Wave" tinkluose vergai skirstomi į "standartinius" arba "routing" vergus. Paprastai vergais yra laikomi tokie įrenginiai kaip jungikliai arba dimeriai.

Statinis valdiklis

Tinklo valdiklis, turintis fiksuotą vietą. Bent vienas statinis valdiklis rekomenduojamas, siekiant užtikrinti patikimą tinklo veikimą Z-Wave sistemose.

Z-Debesys (Z-Cloud)

Debesų technologija paremtas centrinis "Z-Wave" tinklų valdiklis. Tai leidžia jums konfigūruoti, tvarkyti ir valdyti "Z-Wave" įrenginius savo tinkle, nereikalaujant sudėtingo centrinio valdikli. Daugiau informacijos: www.en.z-wave.me

Z-Wanga 

Tinklo technologija, leidžianti valdyti visą jūsų namų automatikos įrenginius iš vieno bevielio tinklo. Z-wave lengva įdiegti , jai nereikia programavimo žinių, bei įvedinėti naujų kabelių. Nepaisant savo paprastumo ši technologija suteikia galimybe kurti sudėtingus ir neribotus namų automatizavimo sprendimus.

ZigBee

Išplėstinė bevielio ryšio technologija kuri naudojama  namų automatizavimo ir išmanios energijos įrenginiuose. ZigBee glaudžiai susijusi su "daiktų internetu". "ZigBee" įrenginiai yra pagrįsti IEEE 802.15 standartu, tačiau gamintojų produktų suderinamumas yra ribotas.