Tradicinė šildymo ir karšto vandens sistema - aptinkama daugelyje namų, Europoje tuo tarpu ir Lietuvoje. Centrinis katilas šildo vandenį, kuris cirkuliuoja per patalpose įrengtus radiatorius. Vienas termostatas, skirtas reguliuoti viso namo temperatūrai, o katilas yra valdomas laikmačio. Šildymo katilas taip pat gamina karštą vandenį, kuris naudojamas prausimuisi ir pan. 

Tokios sistemos dažniausiai yra ganėtinai ribotos ir nepakankamai efektyvios, tačiau protingų namų sistema gali padėti išplėsti tokios sistemos galimybes. 

1 žingsnis: Šildymo katilo tipas

Visų pirma svarbu išsiaiškinti, kokio tipo šildymo katilą jūs turite. Nuo to priklausys, šildymo sistemos automatizavimo galimybės. Toliau pateikėme pagrindinius šildymo katilų tipus, kad galėtumėte nustatyti sąvajį:

 • Combi tipo šildymo katilas
  Ko gero populiariausio tipo šildymo katilas įskaitant ir lietuvių namuose. Jis kartu ir šildo patalpas ir atsakingas už momentinį (on-demand) karšto vandens tiekimą t.y. vanduo nėra pašildomas, o tada saugomas boileryje.


 • Y plano sistema
  Tai sistema, kuri dažniau yra sutinkama UK. Valdomas laikmačio - katilas šildo patalpas ir šildo karštą vandenį, kuris laikomas boileryje. Tai yra atskiro tipo sistema, kurioje katilas gali šildyti tik patalpas arba šildyti tik vandenį. 

Tolimesni veiksmai

Tokios sistemos pavertimas išmania yra ganėtinai paprastas. Paprastai pridėję prie tokios sistemos Z-Wave įrenginius jūs išplėsite šildymo sistemos nuotolinio valdymo ir automatizuoto veikimo galimybes. Galėsite kurti šildymui aktualius scenarijus, susieti sistemą su jutikliais, valdyti šildymo sistemą iš telefono.

Kaip tai veikia?

Jūs turėsite įdiegti Z-Wave termostatą ir imtuvą, kurie perims jūsų senojo termostato ir laikmačio funkcijas ir bus atsakingi už šildymo sistemos valdymą ir automatizavimą. Iš esmės šių įrenginių pridėjimas ir leis jums pradėti kurti šildymo veikimo scenarijus, nustatymus, bei turėti nuotolinę prieigą prie savo šildymo sistemos.  Toliau apžvelgsime reikalingus komponentus (įrenginius), bei išsiaiškinsime, ką jie atlieka.

Komponentai - ką jie daro?

Norėdami paversti šildymo sistemą išmania, jums bus reikalingi vos 3 papildomi komponentai (mažiau, jei jau turite Z-Wave valdiklį). Toliau apžvelgsime reikalingus komponentus (įrenginius), bei išsisaiškinsime, ką jie atlieka.

Katilo imtuvas (receiver) arba jungiklis (switch)

Tai tas pats jungiklis (switch), naudojamas ir apšvietimo valdyme. Šiuo atveju jis pakeičia esamą šildymo reguliatorių/laikmatį. Tai leidžia "Z-Wave" sistemai valdyti katilo būseną: išjungti/įjungti. Jei turite Combi tipo katilą, jums reikės Secure Single Channel Receiver, jei turite Y tipo katilą, jums reikės 2 kanalų imtuvo (double switch).

 • Šildymo Katilo Relės Modulis Secure Actuator
  Skirtas kombi tipo katilo nuotoliniam valdymui: išjungimui/įjungimui. Turi korpuse integruotas LED indikatorines lemputes, informuojančias apie katilo būseną.
 • Fibaro Switch 2 (Double)
  Dvigubas jungiklis, kurį galima naudoti, sistemos, naudojančioms Y plan tipo šildymo katilą.

Sieniniai termostatai 

Termostatas palaiko tiesioginį ryšį su katilo imtuvu arba jungikliu ir valdo šildymo sistemą, atsižvelgdamas į jūsų nustatymus. Jis taipogi leidžia jums valdyti šildymą nuotoliniu būdu. Termostatas užtikrina, kad šildymo sistema veiktų optimaliausiu rėžimu.

 • Secure Wall Thermostat (SRT321)
  Ant sienos montuojamas termostatas skirtas boilerio valdymui (per imtuvą). Per Z-Wave valdiklį galima valdyti termostato set-point (numatytąją) temperatūrą, bei termostato veikimą, pagal laiko grafiką. Reikalingas boilerio imtuvas arba jungiklis (switch).
 • Secure Programmable 7-day Thermostat (SCS317)
  Labai panašus į SRT321 modelį tačiau turi integruotą 7-dienų laikmatį, tai leidžia veikimo grafikus užprogramuoti pačiame termostate, jame galima nustatyti iki 6 skirtingų temperatūrų periodų per dieną. Reikalingas boilerio imtuvas arba jungiklis (switch).
 • Kiti Hausis.lt siūlomi termostatai

Jutikliai

Jutikliai reikalingi kambario patalpų temperatūros matavimui. Z-Wave valdiklis gaudamas informaciją iš jutiklių gali atitinkamai per termostatą valdyti šildymo sistemą: padidinti arba sumažinti temperatūrą, jei ji neatitinką jūsų nustatymų. Jutikliai nėra būtini, tačiau jie ženkliai pagerina sistemos funkcionalumą, bei efektyvumą. 

Valdiklis (reikalingas, jeigu jo neturite)

Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais (gateaway), kontroliuoja jūsų namų automatikos sistemą. Jis leidžia jums pridėti ir konfigūruoti įrenginius, kurti ir valdyti scenarijus, kurie leidžia sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., įjungti šildymą tam tikrą valandą ir pan. 

Daugiau informacijos apie valdiklio pasirinkimą rasite paspaudę šią nuorodą

Susijusi informacija