Grindinis šildymas tampa vis populiaresnis, o ypač naujos statybos namuose, nes jis puikiai tinka didelių, atvirų erdvių šildymui. Grindinis šildymas taipogi suteikia daugiau komforto, ypač erdvėse, kur grindų paviršiuje yra naudojamos keramikinės plytelės.

Sistema naudoja centrinį katilą vandens šildymui, o siurblys karštą vandenį cirkuliuoja per vamzdžius, išvedžiotus po grindimis. Vandens srautas kontroliuojamas paleidimo vožtuvu.

Dauguma grindinio šildymo sistemų (UFH) yra daugiazonės, juose vanduo pumpuojamas per centrinį kolektorių, kuris paskirsto vandenį į įvairias zonas. Kolektorius taip pat turi elektroninius vožtuvus, kurie reguliuoja į zonas paduodamo vandens kiekį, jie taipogi sustabdo ir paleidžia vandens tėkmę į zoną. Sistema stebi visų zonų temperatūrą ir atsijungia (boiler interlock), kai visose zonose pasiekiamas reikiamas temperatūros lygis.

Šioje pradžiamoklsio dalyje pasiaiškinsime, kaip ją galima patobulinti ir automatizuoti, naudojant Z-wave technologiją ir įrenginius.

Kodėl verta?

Grindinio šildymo sistemos yra gana savarankiškos, bei efektyvios, tačiau dauguma iš jų neturi nuotolinio valdymo funkcijos, pavyzdžiui valdymo iš mobiliojo telefono, taipogi neturi veikimo, pagal scenarijus galimybės. Automatizuodami grindinio šildymo sistemą su Z-wave įrenginiais užpildysite šias spragas ir išplėsite jos funkcionalumą.

Kaip tai veikia?

Prie kiekvieno šildymo sistemos kolektoriaus vožtuvo yra prijungiami Z-wave jungikliai (switch), tai leidžia Z-wave sistemai valdyti kiekvieną vožtuvą bevieliu būdu. Kiekvienoje šildymo zonoje yra įrengiamas Z-wave termostatas, kuris kontroliuoja tos zonos temperatūrą, atidarydamas arba uždarydamas vožtuvus, ir taip valdydamas karšto vandens tekėjimą į šią zoną.

Z-Wave protingų namų sistemos valdiklis bus atsakingas už šildymo sistemos veikimą, pagal scenarijus ir jūsų nustatymus. Jis užtikrins, kad zonos būtų šildomos tik tada, kai tai yra reikalinga, bei įjungs/išjungs šildymo sistemą jūsų norimu laiku. Prisijungę prie valdiklio jūs galėsite stebėti visos sistemos veikimą, bei keisti nustatymus ir duoti komandas, net, jei nesate namie. 

Ką svarbu įvertinti, prieš įsirengiant tokią sistemą?

Toliau pateikiame dalykus, kuriuos reikia apsvarstyti, automatizuojant grindinio šildymo sistemą.

Katilo blokavimas (boiler interlock)

Šildymo sistema turi gebėti išjungti šildymo katilą, kai reikiama temperatūrą jau yra pasiekta ir daugiau katilo veikimas yra nebereikalingas. Jeigu yra naudojami tik termostatiniai vožtuvai ir nėra galimybės išjungti šildymo katilo, kai reikiama temperatūra yra pasiekta, tai tokiu atveju bus tik sustabdomas karšto vandens tiekimas į zonas, tačiau šildymo katilas ir toliau tieks karšta vandenį po visą sistema, ir dėl to bus švaistoma energija.

Karšto vandens tekėjimas

Karšto vandens srautas kontroliuojamas per kolektorių ir pavarų vožtuvus.  Jei vienas vožtuvas bus išjungtas, vanduo nustos tekėti į zoną, tačiau vis tiek toliau cirkuliuos pagrindiniame vamzdyne ir tekės į kitas zonas. Kiekvienam vožtuvui bus reikalingas atskiras jungiklis, kad zonos galėtų būti valdomos individualiai.

Daugiazonis valdymas

Daugiazonių sistemų scenarijų ir nustatymų kūrimas labai greitai gali tapti sudėtingas, todėl bus reikalingas išsamus planavimas, dar prieš pradedant ją diegti. Turėtumėte suplanuoti, kokia bus scenarijų logika, įsitikinti, kad kiekviena zona gali valdyti katilą ir kad katilas bus išjungtas, kai šilumos gaminimas bus nebereikalingas.

Visi Z-Wave valdikliai sugebės valdyti tokią sistemą, tačiau tik su keliais iš jų galėsite tai daryti, naudodami scenarijų kūrimo įrankius. Daugumai žmonių prireikia LUA programavimo pastangų, kad galėtų valdyti sudėtingesnes daugiazones šildymo sistemas. Todėl prieš ketindami diegti šią sistemą, patariame panagrinėti sistemos nustatymo pavydžius ir įvertinti, ar tai jums nebus per sudėtinga.

Komponentai - ką jie daro?

Nesvarbu, kurį daugiazonės sistemos variantą pasirinksite, jums bus reikalingi tokie patys Z-wave komponentai.

Katilo imtuvas (receiver) arba jungiklis (switch)

Tai tas pats jungiklis (switch), naudojamas ir apšvietimo valdyme. Šiuo atveju jis pakeičia esamą šildymo reguliatorių/laikmatį. Tai leidžia Z-Wave sistemai valdyti katilo būseną: išjungti/įjungti. Jei turite Combi tipo katilą, jums reikės Secure katilo imtuvo, jei turite Y tipo katilą, jums reikės 2 kanalų imtuvo (double switch).

 • Secure Single-Channel Boiler Receiver
  Skirtas kombi tipo katilo nuotoliniam valdymui: išjungimui/įjungimui. Turi korpuse integruotas LED indikatorines lemputes, informuojančias apie katilo būseną.
 • Fibaro Switch 2 (Double)
  Dvigubas jungiklis, galintis skirtas Y plan tipo katilams valdyti: šilumos ir karšto vandens valdymui.
 • Qubino Relay x2 Plus
  Dvigubas jungiklis, skirtas Y plan tipo katilams valdyti: šilumos ir karšto vandens valdymui.

Sieniniai termostatai 

Termostatas palaiko tiesioginį ryšį su katilo imtuvu arba jungikliu ir valdo šildymo sistemą, atsižvelgdamas į jūsų nustatymus. Jis taipogi leidžia jums valdyti šildymą nuotoliniu būdu. Termostatas užtikrina, kad šildymo sistema veiktų optimaliausiu rėžimu.

 • Secure Wall Thermostat (SRT321)
  Ant sienos montuojamas termostatas skirtas boilerio valdymui (per imtuvą). Per Z-Wave valdiklį galima valdyti termostato set-point (numatytąją) temperatūrą, bei termostato veikimą, pagal laiko grafiką. Reikalingas boilerio imtuvas arba jungiklis (switch).
 • Secure Programmable 7-day Thermostat (SCS317)
  Labai panašus į SRT321 modelį tačiau turi integruotą 7-dienų laikmatį, tai leidžia veikimo grafikus užprogramuoti pačiame termostate, jame galima nustatyti iki 6 skirtingų temperatūrų periodų per dieną. Reikalingas boilerio imtuvas arba jungiklis (switch).
 • Kiti Hausis.lt siūlomi termostatai

Jutikliai

Jutikliai reikalingi kambario patalpų temperatūros matavimui. Z-Wave valdiklis gaudamas informaciją iš jutiklių gali atitinkamai per termostatą valdyti šildymo sistemą: padidinti arba sumažinti temperatūrą, jei ji neatitinką jūsų nustatymų. Jutikliai nėra būtini, tačiau jie ženkliai pagerina sistemos funkcionalumą, bei efektyvumą. 

Valdiklis (reikalingas, jeigu jo neturite)

Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais (gateaway), kontroliuoja jūsų namų automatikos sistemą. Jis leidžia jums pridėti ir konfigūruoti įrenginius, kurti ir valdyti scenarijus, kurie leidžia sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., įjungti šildymą tam tikrą valandą ir pan. 

Daugiau informacijos apie valdiklio pasirinkimą rasite paspaudę šią nuorodą

Susijusi informacija