Jūs dažnai pastebėsite mus kalbant, apie dviejų laidų ir trijų laidų apšvietimo sistemas. Tai labai svarbus aspektas, kadangi kai kurie įrenginiai, kaip pavyzdžiui relės, negali būti įdiegtos dviejų laidų apšvietimo sistemoje.

Šioje instrukcijoje pamėginsime paaiškinti skirtumus tarp dviejų laidų ir trijų laidų apšvietimo sistemų, kad palengvinti jums įrenginių pasirinkimą.

Visų pirma, pasiaiškinkime, ką reiškia dviejų laidų ir trijų laidų apšvietimo sistema. Paprastai žodžiais - dviejų laidų sistemoje, jungiklyje nėra naudojamas neutralus laidas, o trijų laidų sistemoje, jungiklyje naudojamas neutralus laidas.

Dviejų laidų apšvietimo sistema

Šio tipo sistema yra ko gero populiariausia visoje Europoje ir naudojama, beveik visuose šiaurės Europos regiono namuose.

Pats pavadinimas yra šiek tiek klaidinantis, nes sistemoje yra trys laidai, tačiau trečias laidas, kuris įprastai turi žalią/geltoną gyslas yra įžeminimo laidas. Įžeminimas yra labai svarbi, kiekvienos elektros sistemos dalis ir visi jungikliai, prietaisai ir šviestuvai privalo būti tinkamai įžeminti. Tačiau, dėl paprastumo mes ignoruojame įžeminimo laidą, kai aiškiname apie pajungimą, nes tai neturi įtakos kasdieniniam jūsų apšvietimo grandinės veikimui.

Dvilaidė sistema sudaryta iš dviejų laidų - fazės (Live) ir neutralaus (Neutral).

2-Wire Lighting SystemIliustracija 1: standartinė dviejų laidų sistema

Pirmoje iliustracijoje pavaizduota standartinė dviejų laidų apšvietimo sistema. Rudas laidas reiškia Fazę , jis tiekia elektros energiją į jungiklį. Mėlynas laidas (neutralus) tiekia energiją į lemputę. 

Trijų laidų apšvietimo sistemos

Trijų laidų sistema sutinkama rečiau, nei dvilaidė sistema. Ši sistema naudoja neutralų, fazės ir įžeminimo laidus.

3-Wire Lighting SystemIliustracija 2: standartinė trijų laidų sistema

Kaip sužinoti, kokia yra mano sistema?

Kaip jau minėjome dviejų laidų sistema sutinkama dažniausiai, todėl geriausiai pradėti nuo prielaidos, kad ir pas jumis yra dviejų laidų sistema, jeigu gyvenate Europoje, senesniame, nei 3-5 metai.

Žingsniai, kaip patikrinti:

Ar visi laidai prijungti prie jungiklio?

Ar visi laidai turi rudą apvalką?

Jei atsakymai į ankstesnius klausimus yra taip, tai jūs turite dviejų laidų sistemą

Ar du mėlyni laidai, juodas arba pilkas laidai jungiasi į sujungimo blokelį (connector block), jei taip, jūsų sistema gali būti trijų laidų, bet geriausia būtų pasikonsultuoti su profesionaliu elektriku.

Kaip žinoti, kurie įrenginiai tiks mano sistemai?

Jei jau žinote, kokia pas jumis apšvietimo sistema, reikia išsiaiškinti, kokie įrenginiai jai tinka?

Kiekvienos prekės puslapyje mes nurodysime, kokioje apšvietimo sistemoje įrenginys gali būti naudojamas. Techninėse specifikacijose, ieškokite nuorodos: Veikia tik dviejų laidų sistemoje arba Veikia tik trijų laidų sistemoje.

Susijusi informacija