Kas yra namų automatika?

Namų automatika yra viskas, kas leidžia patogiau ir efektyviau valdyti namų apšvietimą, šildymą, apsaugos sistemas ir kitus įrenginius ir taip sukurti patogesnę ir saugesnę jūsų namų aplinką. Namų automatika gali būti paprasta, kaip pavyzdžiui nuotolinis arba automatinis kelių šviestuvų valdymas, arba tai gali būti visa sistema, kuri kontroliuoja visas pagrindines jūsų namų dali ir yra pritaikytą pagal jūsų asmeninius nustatymus. Namų automatizavimas yra viskas, kas automatiškai valdo namuose esančius įrenginius.

Be to, kad namų automatika jūsų namams suteikia daug patogumo, ji padeda ženkliai pagerinti namų energijos suvartojimo efektyvumą, kitaip tariant – padeda taupyti energiją.

Pirmieji žingsniai

Nepriklausomai nuo to, kokią technologiją naudosite savo namų automatizavimo sistemoje, pagrindiniai elementai ir komponentai bus panašūs. Daugumą sistemų sudaro šie elementai:

 • 1) Išmanių namų technologija (technologija, kuria veiks jūsų namų automatika) 

 • 2) Centrinis valdiklis (gateaway, controller) - įrenginys per kurį valdoma išmanių namų sistema

 • 3) Jutikliai (sensors), kurie informuoja apie tai, kas vyksta namų erdvėje (judesys, durys atidaromos/uždaromos, temperatūra, šviesa ir tt.)

 • 4) Paleidėjai (actuator), kurie įjungia/išjungia smarthome sistemos elementus (apšvietimą, šildymą, oro kondicionavimą, audio video aparatūrą)

Išmanių namų technologijos

Pirmasis žingsnis pradedant įrenginėti išmaniuosius namus yra pasirinkti pagrindinę technologiją, tai šiek tiek panašu į telefono technologijos pasirinkimą: Android (Samsung) arba Ios (Apple). Namų automatizavimo srityje yra iš esmės dvi technologijų kategorijos - bendrosios technologijos ir gamintojų arba "prekės ženklų" technologijos.

 • Bendros paskirties technologijos 
  Bendros technologijos suteikia daug automatizavimo galimybių, nepriklausomai nuo naudojamos įrangos gamintojo, jeigu gamintojas palaiko tą technologiją. Populiarios bendrosios paskirties technologijos yra "Z-Wave", "LightwaveRF", "INSTEON" ir "ZigBee".
 • Gamintojo technologijos 
  Brand-Specific technologijos paprastai yra orientuotos į labai konkrečią užduotį. Šias sistemas paprastai yra labai lengva įdiegti ir naudoti, tačiau ribotai veikia ar net visai neveikia su kitomis sistemomis, todėl gali prireikti net kelių sistemų norint valdyti skirtingus dalykus. Populiariausi šios kategorijos prekės ženklai yra "Philips Hue", "Nest" ir "Honeywell Evohome". 
Kai kurios gamintojo technologijos gali būti naudojamos kartu ir su bendrosiomis technologijomis, kaip pavyzdžiui su - "Z-Wave". Daugiau informacijos apie tai rasite mūsų pradžiamokslio skiltyje: technologijų suderinamumas.

Daugiau informacijos apie smarthome technologijas rasite pradžiamokslio skiltyje: technologijos.

Smarthome sistemos komponentai

Sistemoje bus naudojami panašūs komponentai (taip pat vadinami įrenginiais), jie leidžia atlikti įvairius veiksmus ir taip automatizuoti jūsų namus. Kiekvienas įrenginio tipas turi konkretų tikslą namų sistemoje, kartu jie suteikia jums daug laisvės, kuriant automatizavimo scenarijus, bei stebint namie vykstančius procesus:

Pirmasis žingsnis pradedant įrenginėti išmaniuosius namus yra pasirinkti pagrindinę technologiją, tai šiek tiek panašu į telefono technologijos pasirinkimą: Android (Samsung) arba Ios (Apple). Namų automatizavimo srityje yra iš esmės dvi technologijų kategorijos - bendrosios technologijos ir gamintojų arba "prekės ženklų" technologijos.

 • Sistemos valdiklis (gateaway) 
  Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais – yra skirtas jūsų namų automatizavimo sistemos valdymui. Jis leidžia jums į tinklą  įtraukti  įrenginius ir juos sukonfigūruoti ir kurti bei valdyti scenarijus, leidžiančius sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., Įjungti šviestuvus pagal laiką arba judesį. Valdiklis yra prijungiamas prie interneto per jūsų "Wi-Fi" modemą arba, naudojant "Ethernet" kabelį. Valdikliui esant prijungtam prie interneto jūs galėsite tūrėti pastovią nuotolinę prieigą prie smarthome sistemos, o įdiegę atitinkamas programas valdyti sistemą išmaniuoju telefonu. Yra daug skirtingų Z-Wave valdiklių, daugiau informacijos apie Z-Wave valdiklio pasirinkimą rasite valdiklio pasirinkimo pradžiamokslyje.

 • Paleidėjai (actuators) 
  Paleidėjai - tai įrenginiai, kurie fiziškai padaro įrenginių automatizavimą ir nuotolinį valdymą įmanomu, jie valdo įrenginių būseną. Toliau pateikiame dažniausiai naudojamo tipo paleidėjas:
 • Jungikliai (relės) – leidžia įjungti arba išjungti įrenginius nuotoliniu būdu  (pvz.: įjungti apšvietimą, išjungti televizorių ir tt.).
 • Reguliatoriai (dimmer) - reguliuoja šviesos ryškumą, taip pat gali įjungti arba išjungt apšvietimą.
 • Smart kištukai – išmanūs kištukai, kurie gali būti valdomi nuotoliniu būdu ir turi energijos matavimo funkciją.
 • Šildymo katilo imtuvas - prijungtas prie jūsų katilo, suteikia jums galimybę valdyti šildymo katilą nuotoliniu būdu, dažniausiai naudojamas kartu su bevieliais termostatais.
 • Radiatoriaus termostatas (TRV) – leidžia nuotoliniu būdu nustatyti šilumos padavimą į radiatorius.
 • Žaliuzių pakelėjas – skirtas  motorizuotų žaliuzių, tentų ir užuolaidų valdymui.
 • Sirena – pavojaus atveju skleidžia garsinį signalą.
 • Smart spyna – leidžia valdyti ir stebėti užrakinimo/atrakinimo procesus.

 • Jutikliai (sensors) 
  Jutikliai stebi jūsų namus ir praneša apie aptinkamus judesius, durų atidarymą, ar tam tikras aplinkos sąlygas, tokias kaip šviesa, temperatūra, drėgmė ir pan. Jutikliai yra itin svarbi namų automatikos dalis, kurie perduodami svarbią aplinkos informaciją nulemia automatizuotus procesus jūsų namuose:
 • Judesio – nustato ir praneša sistemai apie aptinkamus judesius.
 • Durų/langų – nustato, kada durys arba langas buvo atidaryti ar uždaryti.
 • Temperatūros – matuoja aplinkos temperatūrą, kuri vėliau gali būti naudojama tam tikriems automatizavimo veiksmams atlikti (pvz. Įjungti šildymą, jei temperatūra nukrito žemiau tam tikros ribos).
 • Multisensor - tai vienas jutiklis, kuris geba fiksuoti skirtingus dalykus (judesius, šviesą, temperatūrą, drėgmę ir tt.).
 • Termostatas – kontroliuoja šildymą, atsižvelgiant į kambario temperatūrą ir pagal ir naudotojo nustatymus.
 • Vandens – nustato ir praneša sistemai apie vandens nuotėkį.
 • Dūmų – nustato dūmų buvimą patalpose ir apie tai praneša sistemai, kai kurie šio tipo jutikliai geba fiksuoti ir staigius temperatūros pokyčius.
 • Energijos matuokliai – matuoja, kiek energijos suvartoja atskiri prietaisai.

 • Valdymo pulteliai ir sieniniai jungikliai (remote control, wall switch) 
  Nuotolinio valdymo pulteliai ir sieniniai jungikliai leidžia patogiai valdyti smarthome sistemą, nuotoliniu būdu. Jie turi mygtukus, kurie gali būti užprogramuojami, skirtingoms namų komandoms atlikti:
 • Rankinis – panašus į įprastinį televizoriaus pultelį, skirtas kontroliuoti smarthome sistemos įrenginiams ir scenarijams.
 • Sieninis jungiklis – panašus į įprastinį sieninį jungiklį, tačiau skirtas nuotoliniam įvairių įrenginių valdymui.
 • "Key-Fob" – kišeninis, mažo tipo nuotolinis pultelis.

Sužinokite daugiau

Nesvarbu, koks jūsų pradinis namų automatizavimo tikslas mes siekiame jums padėti, todėl sukūrėme  išsamius pradžiamokslius, kurie padės jums pasirinkti tinkamiausias sistemas ir produktus pagal jūsų poreikius.

Apšvietimas 

Protingas apšvietimas, tai vienas svarbiausių Smarthome elementų. Skirtingai, nei paprastas apšvietimas jis veikia automatiškai, atsižvelgdamas į nustatymus: t.y. įsijungia/išsijungia tam tikrą valandą, arba reaguodamas į jutiklius gaunamą informaciją. Protingas apšvietimas ne tik patogus, bet ir padeda taupyti energiją pvz: išjungdamas apšvietimą patalpose, kur nėra jokio aktyvumo.    Sužinokite daugiau.

Šildymas

Protingas šildymas suteikia galimybę valdyti temperatūrą, skirtingose namų zonose ar kambariuose ir jose nustatyti norimą temperatūros lygį, arba įjungti/ išjungti šildymą, kai to norite. Išmanusis šildymas užtikrina, kad namai šildomi tik tada kada yra būtina ir tik tuose kambariuose, kur jūs norite. Jei dabar jums tenka rūpintis, kad grįšite į šaltus namus, tai išmanusis šildymas pašildys namus iki jūsų norimo lygio iki jūs įžengsite pro duris.    Sužinokite daugiau.

Saugumas

Smarthome namuose diegiamos sistemos gali apsaugoti jūsų namus nuo gaisro, smalkių, įsilaužimo, vandens ar dujų nuotėkio. Smartome apsaugos sistema ne tik praneš apie kilusį pavojų, bet ir veikdama su kitais smarthome tinkle esančiais įrenginiais aktyvuos tam tikrus veiksmus, padedančius išvengti didesnės žalos pvz.: dūmų aptikimo atveju – įjungs apšvietimą ir ventiliaciją.    Sužinokite daugiau.

Klimatas

Su namų automatika valdykite žaliuzes, ventiliaciją, užtikrinkite oro kokybę. Sistema pasirūpins, kad namuose visada būtų palaikomas patogus klimatas ir tausojama energija.   Sužinokite daugiau.