Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais (gateaway), kontroliuoja jūsų namų automatikos sistemą. Jis leidžia jums pridėti ir konfigūruoti įrenginius, kurti ir valdyti scenarijus, kurie leidžia sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz., įjungti apšvietimą tam tikrą valandą ir pan. 

Valdikliai ir technologijos

Pirmas dalykas, kurį reikia apsvarstyti pasirenkant valdiklį, yra tai, kokią smarthome technologiją planuojate naudoti savo namų automatizavimo sistemai. Nuo to priklausys ir valdiklio pasirinkimas, jums bus reikalingas valdiklis kuris veiks su jūsų pasrinkta technologija. Kai kuriais atvejais jums pasirinkti valdiklio nereikės, nes jūs privalėsite naudoti tam tikro gamintojo valdiklį. Bet naudojant lankstesnes technologijas jūs tūrėsite pasirinkimo laisvę ir tam pasirinkimui atlikti gali prireikti papildomos informacijos. 

Ne visoms technologijoms reikalingas valdiklis, nes įrenginiai tiesiogiai veikia jūsų "Wi-Fi" sistemoje ir savo debesų serveriuose (Nest, Zipato). Toliau pateikiamas trumpas pagrindinių siūlomų technologijų sąrašas ir galimi valdikliu pasirinkimo variantai.


Z-Wave

Z-Wave yra bevielė technologija, specialiai sukurta išmaniųjų namų - namų automatikos sprendimams. Ši technologija numato ryšį tarp įvairių elektroninių įrenginių jūsų namuose ir jų nuotolinio valdymo. "Z-Wave" palaiko daugelis gamintojų. Įrenginiai veikia bevieliu būdu, o tai reiškia, kad jų diegimas yra paprastas ir greitas, jį gali atlikti beveik visi. Visus "Z-Wave" tinklui priklausančius įrenginius galima valdyti internetu iš bet kurios pasaulio vietos, naudojant paprastą arba planšetinį kompiuterį, ar išmanųjį telefoną. Žemiau pateikiame pagalbą, renkantis Z-wave valdiklį ir ką būtina žinoti:


LightwaveRF

LightwaveRF yra bevielė namų automatizavimo technologija, kurią paprasta naudoti, ji yra  prieinama kainos atžvilgiu ir siūlo aukštos kokybės produktus, turinčius daug funkcionalumo. Su šia sistema galite naudoti LightwaveRF Link valdiklį arba kombinuotą Z-Wave / Lightwave valdiklį.


Philips Hue

Philips Hue sistema turi savo valdiklį, vadinamą Hue Bridge. Valdiklis reikalingas beveik visais atvejais, išskyrus, kuriant labai paprastą automatizavimo sistemą. Philips Hue įrenginiai taip pat gali būti naudojami kartu su "IFTTT" arba Z-Wave sistema, tačiau tam vis tiek reikės Hue valdiklio.


Nest

Nest produktai bevieliu ryšiu jungiasi prie Wi-Fi tinklo ir jiems nereikia jokio valdiklio. Jie gali veikti kartu su IFTTT ir Z-Wave technologijoms, bei būti jų namų automatizavimo tinklo dalimi.

Skirtumas tarp valdiklių ir programų

Dauguma sistemų naudoja valdiklius, tačiau kai kuriais atvejais galima naudoti programine įranga paremtą valdikli (be įrenginio).

Valdiklis (kaip įrenginys)

Valdiklis, kartais vadinamas centru arba vartais – yra skirtas jūsų namų automatizavimo sistemos valdymui. Jis leidžia jums į tinklą  įtraukti  įrenginius ir juos sukonfigūruoti ir kurti bei valdyti scenarijus, leidžiančius sistemai automatiškai atlikti veiksmus, pvz. įjungti žibintus pagal laiką arba judesį.

Valdiklis yra prijungiamas prie interneto per jūsų Wi-Fi modemą arba, naudojant Ethernet" kabelį. Valdikliui esant prijungtam prie interneto jūs galėsite turėti pastovią nuotolinę prieigą prie smarthome sistemos, o įdiegę atitinkamas programas valdyti sistemą išmaniuoju telefonu.


Programinė įranga

Programinės įrangos valdiklis yra speciali programinė įranga, kuri veikia kompiuteryje.

Jums reikės kompiuterio, kuris veiks nuolatos ir nepertraukiamai palaikys išmaniųjų namų sistemą 24 valandas per parą. Kompiuteris negali būti išjungtas, nes tokiu atveju namų automatizavimo sistema neteks galimybės veikti. Jums taip pat reikės papildomo USB adapterio, kuris leis kompiuteriui komunikuoti su smathome įrenginiais.

Populiarios programinės įrangos valdikliai yra HomeSeer (PC), Indigo (Mac), Domoticz (nemokama) ir OpenHab (nemokama).


Išvados

Programinė įranga pagrįsta sistema yra prasminga, jei turite kompiuterį, kuris veiks kaip serveris ir bus skirtas tik namų automatizavimui, bei veiks 24 val. per parą. Priešingu atveju, daug patogiau naudoti valdiklį įrenginį, nes tai bus mažiau priežiūros, pigesnė ir mažiau energijos suvartojanti alternatyva.